"Hledáš-li pravdu, nedívej se dál než k svému srdci." John Lennon

..........................................................................................................................................

Svatý týden

18. března 2016 v 22:19 | PIGI |  Novinky
Toto téma je již docela aktuální, jak jste si jistě všimli. Březen je skoro u konce a Velikonoce jsou za týden. Často slýchám lidi, jak říkájí, že Velikonoce nijak neslaví. Není to pro ně žádný svátek a jsou jenom rádi, že jsou doma. Patříte mezi ně také? Chápu to, jsou to svátky důležité hlavně pro věřící. Já je mám ale ráda. Prožívám je skoro jako Vánoce. A myslím si, že je dobré stále držet různé tradice při životě a také by si měl člověk udělat nějaké potěšení v tom životě, pořád něco slavit, aby neupadl do nudného stereotypu. Takže se s vámi chci podělit o informace o Svatým týdnu, což je týden před Velikonocema. :)

pokračování článku
.....Přesně cituji z Wikošky: "Svatý týden neboli Pašijový týden je významné období křesťanského liturgického roku, ve kterém křesťané téměř všech vyznání si připomínají poslední týden Ježíšova pozemského života, jeho smrt na kříži a vzkříšení."

Svatý týden se skládá z:
  • Květné neděle - Připomíná vjezd Ježíše do Jeruzaléma - kostely jsou často zdobené květy (proto Květná), které symbolizují větve palem, jimiž lid vítal Ježíše. V našich zemí se k tomuto účelu užívá tzv. kočiček (vrbové větvčky). Při bohoslužbách je předčítána Pašije (o umučení Jžíše Krista)
  • Modré (někde žluté) pondělí
  • Šedivé úterý
  • Škaredá středa - Říká se, že tento den se Jidáš mračil na Ježíše. Proto by se v tento den, neměli na sebe lidé mračit, neboť panuje pověra, že se jinak na sebe budou mračit všechny středy v dalším roce. Tomuto dni se také jinak říká Sazometná středa, protože se dříve v tento den vymetaly komíny.
  • Zelený čtvrtek - V tento den máte jíst zelenou potravu (špenát, zelí...), aby jste byli celý rok zdraví. Navíc se v tento den naposledy rozeznívají kostelní zvony. Název byl převzat ze skomoleného německého slova Greindonnerstag (lkavý čtvrtek) -> vznikl Gründonnerstag (zelený čtvrtek)
  • Velký pátek - To je den ukřižování Krista, v lidových pověrách je spojen s magickými silami. (Prý se v tento den otevírají hory, které vydávaly své poklady). Nemá se nic půjčovat, protože by půjčená věco mohla být očarovaná, nemá se hýbat se zemí (kopat, rýt...) ani prát prádlo, protože by bylo namáčeno do Kristovy krve.
  • Bílá sobota - Svůj název získala od bílého rouna. V tento den končí postní dobaPrší-li večer na Bílou sobotu, bude málo třešní.
  • Boží hod Velikonoční - Zmrtvýchvstání Páně. Oslava Velikonoc trvá po celý velikonoční oktáv (=doba do další neděle), avšak velikonoční doba končí až 50. dne.
  • Červené pondělí (Velikonoční)

Tradiční zvyky spojené se svatým týdnem:
Odlet zvonů do Říma => Na Zelený čtvrtek se napodledy rozezní zvony a varhany, které umlknou až do Velikonoční vigilie ( = noc z Bílé soboty na neděli, kdy měl Ježíš vstát z mrtvých). Místo nich, se rozezní řehtačky a klapače.
Postní doba - "neboli půst je v křesťanství období přípravy na Velikonoce. V západní církvi začíná postní doba Popeleční středou a trvá 40 dní (kromě nedělí). Ve východních církví začíná "Velký půst" v pondělí 7. týdne před Velikonocemi a končí v pátek 9 dní před Velikonocemi."


Ta téma Velikonoce budu na blogu ještě pokračovat...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama